Filtreler

Seçinleri Uygula
Seçinleri Temizle
Sıralama seçin
Filtre
Tükenenleri Gösterme
Toplam 27 ürün görüntüleniyor.

Genç Tesettür Ferace Modelleri

Eski bir Anadolu geleneği olan ferace giymek, günümüzde yeni ferace modelleri ile hala çok moda. Fareceler, Osmanlı döneminde uzun bir zaman Türk kadınlarının çarşaftan önce dış giyimleri için kullandıkları bir üstlüktür. Pardösüye benzer bu uzun üst giyim parçaları, genellikle yakadan eteğe kadar önden açılan ve kollar ile gövdeyi tamamen kapatan ürünlerdir. Feraceler, eskiden uzun kollu, yakasız, bol kesim olarak sınırlı renklerde üretilirdi. Önceki yıllarda siyah, koyu yeşil ve lacivert renkleri dışında farklı renklerde, klasik modeller dışında ferace bulmak neredeyse imkansızdı. Günümüzde hala sevilerek kullanılan bu şık tekstil ürünü birçok farklı model, renk ve çeşidiyle tesettürlü kadınların en çok tercih ettikleri dış giyim parçalarındandır. Feracenin Arapça sözcük anlamının ferah elbise olması da oldukça yerindedir.


Feraceler, son derece rahat kıyafetler olmasına rağmen çok şık ve asil bir stile imza atarlar. Bol kesim olması ve bedeni tamamen ama zarif bir şekilde örtmesiyle hem tesettür giyimin vazgeçilmez bir parçası hem de asaletin göstergesi olan feraceler, şimdilerde genç tarz ferace modelleri ile de tesettür modasını farklı bir boyuta taşımaktadır. Artık her renkte ve her modelde üretilebilen bu ürün, yapısına göre fermuarlı ferace, cepkenli ferace, elbise feraceler ve cepli feraceler gibi farklı özellikleriyle anılırken stiline göre abiye ferace modelleri ve spor ferace modelleri olarak ayrılırlar. Zülays’ın zengin ferace kategorisinde mevsimlik kumaşlardan üretilmiş, cepkenli ve büzgülü ferace çeşitleri 38 bedenden 48 bedene kadar bulunmaktadır. Birçok renk ve model seçeneği sunan Zülays feraceler uygun fiyatlarıyla sizleri bekliyor.

Ferace Alırken Bilinmesi Gerekenler

Geleneksel Türk kıyafetlerinden biri olan ferace, zaman ilerledikçe manto ve pardösü gibi bir üst giysisi olarak kullanılmaya başlandı. Günlük giyimin dışında abiye bir kıyafet olarak düğünlük ferace modelleri bile üretilmektedir. Genç tesettürlü kadınlar, klasik tarz feracelerden çok genç spor ferace modellerini tercih ediyorlar. Dolayısıyla ferace alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, yaş ve tarz faktörüdür. Yaşınıza uygun olarak şık ferace modelleri ya da genç ferace modelleri tercih edebilirsiniz.


Ferace tercihindeki ikinci kriter mevsime uygunluktur. Kışlık ferace modelleri manto ya da pardösünün yerini tutacak şekilde kalın kumaşlardan üretilmiş olmalıdır. Kışlık feracelerde genellikle mevsimin de gereği olarak koyu renkler hakimdir. Pamuklu kumaşlardan üretilmiş feraceler, çok soğuk havalar için uygun değilken sizi sıcak tutması için özel üretilmiş yün ve kaşmir feraceler de piyasa bulunmaktadır.


Feracelerin çıkış noktası, bedeni pratik ve rahat hissettirerek örtmek olduğu için özellikle sıcak mevsimlerde kadınların terlememesi için yazlık ferace modelleri üretilmiştir. Kışın manto ve benzeri kalın başka tekstil ürünleri de feracelerin yerini tutabilirken yaz aylarında yazlık ferace giymek tesettürlü kadınların en önemli ihtiyaçlarından biridir. İnce kumaşı ile terletmeyen, içine her tür kıyafetin rahatlıkla giyilebildiği yazlık feraceler, bedeni boydan boya örten belki en şık en asil dış giyim ürünlerindendir.


Geçiş mevsimlerinde kullanılan mevsimlik ferace modelleri de yazlık feraceler gibi ince keten, saten, viskon ya da atlas kumaştan üretilebilirler.


Ferace alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şunlardır;

 

  • Feracenizin yakadan ayak bileğine kadar vücudunuzu kapatmasına özen gösterin. Kol uzunluğunun bileğinizden kısa olamamasına dikkat edin.
  • Feracenin içini göstermeyen bir kumaştan olmasını gerektiğini unutmayın.
  • Alacağınız feracenin bedenine yapışmadığından emin olun. Fakat kendi bedeninizden büyük bir ferace de almayın. Çünkü büyük bedenler sizi şıklıktan uzaklaştırır.
  • Bir feracenin bedeninize uygun olduğunu anlamak için omuz çizgisinin sizin omzunuza tam oturmasına ve kol boyunun size uygun olmasına dikkat edin.
  • Ferace kumaşına iyi bakın ve kumaşın mevsimlere uygun olup olmadığını kontrol edin. Unutmayın, kaliteli feraceler az polyester içerirler. Bu nedenle ferace alırken üretildiği kumaşın hammaddesine ve yüzde kaç pamuk içerdiğine bakın.
  • Feracenizin dikişlerine ve kesimine dikkat edin. Ferace, büyük parça bir kıyafet olduğu için dikiş hatalarının görülmesi çok kolaydır. Kaliteli marka feracelerin dikiş ve kesimleri daha düzgün olacaktır.
  • Feracelerde renk seçimi yaparken kışın daha koyu, yazın daha açık renkleri tercih etmeniz idealdir. Mevsim geçişlerinde ise pastel ya da soluk renkleri tercih edebilirsiniz.
  • Feracenizi ne amaçla giyeceğinizi iyi belirleyin. Örneğin, gün içinde çok hareket edeceğiniz bir yere giderken ferace giyiyorsanız dar kesim eteğe sahip feraceler hareketiniz kısıtlayacak, geniş kesimler ise ayaklarınıza dolanıp yürümenizi zorlaştıracaktır. Yani seçeceğiniz ferace giyilecek ortama ve hareket sınırlarınıza göre kullanışı olmalıdır.
  • Feraceler, dış giyim ürünleri oldukları için çamaşır makinelerinde yıkanmaları çok da uygun değildir. Manto ve pardösü gibi feracelerin de kuru temizlemeye verilmesi yerinde olacaktır. Herhangi bir deterjan ya da kimyasal feracenizin kumaşını bozup, leke bırakabilir.
Devamını Göster
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.